/  Cinsellik

Cinsellik

Klitoris ve orgazm arasındaki ilişki

Cinsellik söz konusu olduğunda kadının orgazm oluşumunda merkezi öneme sahip olan klitoris nerededir ve nasıl uyarılır?

Klitoris ve orgazm arasındaki ilişki

Yunanca küçük tepe anlamına gelen klitoris(kleitoris), üzerinde ve yanlarında dudaklarla çevrilidir. Penisin kadındaki  karşılığı diyebiliriz, ama penisten farkı idrar deliği olmaması ve boşalmayla ilgisinin bulunmamasıdır. Hemen altında idrar deliği, onun altında da vajina girişi yer alır.

Ortalama 8 bin civarında sinir içeren klitoris, cinsel haz almaya yarar. Klitorisin boyutları kişiden kişiye değişebilir. Rakamlarla ifade edilecek olursa klitorisin boyutları 4-8 santim arasında değişir. Klitoris büyüdükçe içerdiği sinir de artar, ancak bu büyük klitorisin daha iyi orgazm sağlayacağı anlamına gelmez. Araştırmalar klitorisin boyu ile orgazm arasında bir ilişki kurabilmiş değil. Klitorisin büyüklüğü erkeklik hormonu ile ilgilidir ve hormon tedavisi sebebiyle klitoris büyümüş olabilir.
 
Klitoris de tıpkı penis gibi uyarıldığında içi kan dolar, sertleşir ve büyür. Dışarıdan bakıldığında bu değişim gözle görülebilir. Dokunulduğunda uyarılır, bu uyarı beyne ulaştırılır ve burada hazza dönüşür.

G noktası ile klitoris arasında bir ilişki var mıdır?

G noktası vajina girişinden 4-5 santim kadar ileride yer alır. Burası klitorisin sinir uçlarının nihayetlendiği noktaya tekabül eder ve penis buraya uygun basınçla ulaştığında ve bir süre kaldığında orgazm kaçınılmazdır.

Klitoris nasıl uyarılır?

Gerçekte kadınların en hassas bölgesi olan, boşalma ve orgazm oluşumunda merkezi öneme sahip çok önemli bir anatomik yapı daha var, o da klitoristir. Cinsel konularda halkımızı bilgilendirmeyi ve cinsel sorunlara çözüm üretmeyi amaçlayan Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (Cised) cinsel terapistleri, erkeklerdeki penisin kadınlardaki karşılığı olan klitorisle ilgili çok çarpıcı bir basın açıklaması yaptı.

Klitoris nedir?

Sanılanın ve bilinenin aksine kadınların asıl cinsel organları vajinaları değil, klitorisleridir. Klitoris erkeklerdeki penisin kadınlardaki karşılığıdır.Klitoris kadınların en hassas bölgesidir. Damar ve sinirlerden oldukça zengin bir yapıdır. Yaklaşık 8000 sinir lifi bulunur. Bu lif yoğunluğu peniste bulunanın yaklaşık iki katıdır. Vücudun başka hiçbir bölgesinde bu kadar yoğun sinir lifi yoktur. Ancak kadınların çoğu cinsel organlarının yapısını bilmiyor. Çünkü ülkemizde cinsel eğitim verilmiyor. Bu da ileride cinsel sorunların yaşanmasına yol açabiliyor.
 
Kadınlarda en sık gördüğümüz cinsel sorunların başında boşalma ve orgazm sorunları geliyor. Aslında kadınlar kendi bedenlerini tanımadıkları, nelerden hoşlandıklarını bilmedikleri için partnerlerini de yönlendiremiyorlar ve bu yüzden de boşalamıyorlar.
 
Oysaki klitoris kadınların boşalması ve orgazmı için çok önemlidir. Kadınların boşalması ve orgazmı büyük ölçüde klitorisin uyarılması ile gerçekleşebiliyor. Erkekler de cinsel ilişki sırasında partnerlerini mutlu etmeye, cinsel performanslarına ve penis boyuna fazlasıyla kafayı takıyorlar ve sadece penis-vajina ilişkisine odaklanıyorlar. Oysa kadının ruhunu okşayıp klitorisini de uyardıklarında zaten kadınlar rahatlıkla boşalabiliyorlar.

Klitorisin çok önemli 3 temel işlevi var

  1. Kadınların boşalmasını ve orgazm olmasını sağlıyor
  2. Cinsel ilişki sırasında sertleşerek idrar deliğini kapatıyor ve böylece bakterilerin idrar torbasına girişini engelliyor.
  3. Ters V şeklindeki kollarının şişerek sertleşmesi vajina kanalını geriyor ve bu da penis başının kolayca girmesini sağlıyor.

Tüm bu işlevlerine rağmen, kadınların çoğu klitorislerinin yerini bilmiyor. Klitoris; kasık kemiklerinin birleştiği noktanın ortasındadır, küçük dudakların yukarda birleştiği kısma dek uzanır ve büyük dudaklar arasındaki yumuşak dokunun içinde yerleşiktir. Yaklaşık 3 cm uzunluğunda ve 3 mm kalınlığında, penise benzeyen, Venüs tepesinin altında yer alan, üstte ve yanlarda iç dudaklarla çevrili çok özel bir organdır.
 
Klitoris, baş ve gövde kısmından oluşan, ters V şeklinde bir yapıdır. Baş kısmı hafif bir çıkıntı şeklindedir ve iç dudaklar parmaklarla hafifçe geriye ittirildiğinde dışarıdan rahatlıkla görülebilir. Küçük dudakların birleştiği kısımda bir başlık biçiminde genişler. Bu başlığın altında klitorisin ucu bulunur. Gövde kısmı ise yanlara doğru uzanan iki koldan oluşur ve vulvanın içine tümüyle gömülü olduğundan dışarıdan görülmez. Bu nedenle çoğu insan klitorisi yalnızca düğme şeklinde basit bir yapı olarak algılar ama çok yanılır.