/  Cinsellik

Cinsellik

G Noktası var mıdır, G noktası nerededir?

Cinsel ilişkide erkek ve kadınlar farklı şekillerde haz alır. Peki ilişki açısından G noktası kadınlar açısından neden önemlidir, G noktası nerededir?

G Noktası var mıdır, G noktası nerededir?

Kadınlarda vajinanın girişinden yaklaşık olarak 3-4 cm kadar içeride, üst duvarda, idrar kanalının hemen komşuluğunda erkekteki prostat bezi gibi sıvı üreten skene bezleri ve kasılma özelliği taşıyan erkektil doku bulunmaktadır. İşte bu dokuya G noktası adı verilir ve uyarılmasından hemen sonrasında salgı salgısının artışı ile birlikte uyarılma gerçekleşmektedir.

Skene bezleri erkekteki prostat bezi gibi idrar kanalını "üretra" çevreler ve o büyük zevkin kaynağı vajina ön (üst) duvarı değil, bu bezler ve bezlerin kanal kısımları verir.

G noktasının tarihçesi

İlk kez jinekolog bilim adamı Dr. Ernest Gräfenberg tarafından  “International Journal of Sexology” isimli dergide 1950 senesinde yayımlanan bir makalede kadınlardaki vajina ön duvarında bulunan hassas bir bölgeden söz edilmekteydi. Aslında Gräfenberg yazdığı makalesinde bu hassas bölgeden farklı bir anatomik bölge olarak söz etmemiştir.

Daha sonraki yıllarda yaklaşık olarak 1982 yılında Alive Kahn Ladas tarafından bu bölge tekrar söz edilirken ilk kişinin ismine atfen bu noktaya “Gräfenberg noktası” veya kısaltılmış olarak “G noktası (G spot)” ismi verilmiştir.

G noktası nasıl bir his verir?

G noktasının cinsel ilişki sırasında sürekli bir şekilde uyarılmasıyla öncelikle bir idrar hissi oluşur, daha sonrasında uyarılma sürdükçe bu his inanılmaz bir zevke dönüşmektedir.

Sonuçta kadın ve erkek vücudunda pek çok erojen (uyarılmaya açık) bölge bulunur ve önemli olan “doğru partner tarafından doğru bölgelerin” bulunmasıdır.

Cinsel uyarılma olmadan yalnızca G noktasının uyarılmasıyla bir kadının orgazm olması mümkün görülmezken, yalnızca hayal kurarak elle uyarı olmadan dahi orgazma ulaşabilir. Unutmayınız ki “en büyük ve en önemli” cinsel organımız beyindir.

Fakat hala tıp çevrelerinde varlığı tartışmalı olsa da G noktası daha çok magazinsel anlamda fazlasıyla ün yapmıştır.

G Noktası büyütülebilir mi?

Bu sorunun cevabı evet. Günümüzde hyaluronik asid ve yağ enjeksiyonu ile 'G Noktası Büyütme (G Shot)' işlemi yapılabilmektedir. G noktası büyütme uygulaması cerrahi bir işlem olmadığından riskleri yok denecek kadar azdır.  

Orgazm olmada Klitoris

Klitoris(Clitoris) kadınlarda pubis tepesinin hemen alt tarafında bulunur. Anatomik olarak erkeklerdeki penis başının kadınlardaki karşılığıdır.

Klitorisin hemen altında idrar deliği, idrar deliğinin de hemen altında ise vajinal giriş yer almaktadır. Dıştan düğme gibi görülen klitoris içten ters “Y harfi” şeklindedir. Üstte ve yanlarda iç dudaklarla çevrilidir.

 

 

 

Klitoris; 2-4 cm uzunluğunda ve 1-2 cm genişliğinde gövde, 5-9 cm uzunluğunda bir çift bacak kısımları, yarım ay ya da üçgen şeklinde 3-7 cm uzunluğunda ve süngerimsi (spongioz) yapıda “vestibüler bulbus” ve 2-3 mm uzunluğunda glans(baş) bölümlerinden oluşur.

Klitorisin yalnızca glans (baş) kısmı dışarıdan görülür ve en hassas noktayı oluşturur.

Klitoris, kadınlarda haz ile ilgili sinirsel yoğunluğun bulunduğu bir bölgedir. Cinsel ilişki veya masturbasyon sırasında klitoris erkeğin penisi gibi sertleşir. İçindeki zengin kan damarlarının dolması sonucunda kadın orgazmında önemli bir işlevi bulunmaktadır.

Diğer bir ifadeyle kadının penisi klitorisidir.

Klitoris parasempatik olarak L2-S2’den köken alan lumbosakral segmentlerden, sempatik olarak ise hipogastrik superior pleksustan uyarılır.

Bazı kadınlar orgazmı partnerleri ile ilişki sırasında penisin vajinaya girmesiyle yaşarken(koital orgazm) bazıları ise sadece klitorisin elle uyarılması ile kısıtlı bir şekilde yaşar(klitoral orgazm).  

"Coit (koit)" veya "coitus" latincede cinsel ilişki anlamına gelmektedir. Yalnızca klitoris uyarısı ile orgazm olup cinsel ilişkide orgazm olamama durumuna "coital anorgazmi" adı verilir.

Coital anorgazmi modern cinsel terapiler ile kesin olarak tedavi edilebilen bir cinsel işlev sorunudur.