/  Dünya

Dünya

Paris'te silahlı saldırı: 1 polis hayatını kaybetti

Paris'te gerçekleştirilen silahlı saldırıda 1 polis öldü, 1 polis yaralandı. Saldırganın öldüğü bildirildi.

Paris'te silahlı saldırı: 1 polis hayatını kaybetti

Olay yerinde 2 saldırgan olabileceği tahmin ediliyor. 

 

Paris, what's going on the Champs-elysses?? #paris pic.twitter.com/xTIgA5cW1P

— Allie Fowler (@historynerd94) April 20, 2017

 

​Polis, olayın bir terör saldırısı olabileceğini değerlendiriyor.

Fransa'da Şanzelize Caddesi yakınlarında silahlı çatışma meydana geldi. Reuters'ın Fransa İçişleri Bakanlığı'na dayandırdığı bilgiye göre kalaşnikoflu saldırıda 1 polis öldü, 1 polis yaralandı. Champ Elysees Caddesi'ni kapattı. Polis bir saldırganın öldürüldüğünü duyurdu. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü ikinci polisin öldüğü bilgisini yalanladı.

Fransa İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Pierre Henry Brandet, polis aracının karşısına bir kişinin, arabada bulunan polislere ateş açtığını söyledi. Polisin karşılık vermesi üzerine saldırgan öldürüldü.  Saldırı Franklin D Roosevelt metro istasyonu yakınlarında gerçekleşirken, polis olay yerinde şüpheli bir paketin bulunduğunu duyurdu.

Fransa polisinin yaptığı ilk açıklamada "Saldırı büyük ihtimalle terör eylemi" ifadesi kullanıldı. Vatandaşlara bölgeden uzak durmaları çağrısında bulunuldu. Olay yerinde bir polis helikopteri bulunduğu bildirildi.

Soruşturma başlatıldı

 

Paris'teki saldırı ile ilgili Fransa Terörle Mücadele Bürosu soruşturma başlattı. Fransa Devlet Başkanı Hollande saldırının ardından üst düzey yetkilileri olağanüstü toplantıya çağırdı.

Saldırganın evi aranıyor

Paris polisi, ölen saldırganın Paris'in doğusunda bulunan evini arıyor. Ölen saldırganın güvenlik güçleri tarafından zaten takip edilen bir isim olduğu belirtiliyor.

Görgü tanığı: Ne olduğunu bile anlamaya zaman yoktu

Yerel medyaya konuşan bir görgü tanığı "Aniden herekes ayağa kalkıp koşmaya başladı. Ne olduğunu bile anlamaya zamanımız yoktu. Bir ya da kişi el silah sesi duyduk, Kalaşnikof değildi, tek tekti. Koştuk. Gerçekten ne olduğunu anlamadık. Caddede aşağı doğru gittik, polis daha ileriye gitmemizi söyledi" ifadelerini kullandı.

Paris'te ikinci saldırı

Polis, Şanzelize Caddesi yakınlarında bir silahlı saldırının daha gerçekleştiğini bildirdi. Olay yeri yakınlarında bulunan 3 metro istasyonu kapatıldı.

Trump'tan kınama mesajı

ABD Başkanı Donald Trump, İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği ortak basın toplantısında, Paris'in Şanzelize Caddesi'nde meydana gelen saldırıyı kınayarak, "Fransa ve halkına başsağlığı diliyorum. Bu korkunç bir şey. Başka bir terör saldırısına benziyor. Güçlü ve tedbirli olmalıyız" ifadelerini kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi

Olay, Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turundan yalnızca günler önce meydana geldi. Seçim konuşmalarında terörizm adayların en önem verdikleri konulardan biri durumundaydı.  

Kaynak : sputniknews