/  Dünya

Dünya

Assange: Yargısız tutuklama, AB'nin karakteristiği haline geldi

WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, İsveç'in kendisi hakkında 7 yıldır yürüttüğü tecavüz soruşturmasını düşürmesinin ardından açıklama yaptı.

Assange: Yargısız tutuklama, AB'nin karakteristiği haline geldi

Tutuklanıp İsveç'e gönderilmemek için 2012'den beri sığındığı Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nden açıklama yapan Assange, soruşturmanın düşürülmesinin insan hakları için önemli bir zafer olduğunu vurguladı.

'BEN VE BM İNSAN HAKLARI SİSTEMİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ZAFER'

Ancak Assange, yedi yıl 'güneşsiz' yaşamak zorunda olduğunu da hatırlattı: "Bugün benim için ve Birleşmiş Milletler (BM) insan hakları sistemi için büyük bir zafer. Ancak bu hiçbir şekilde, hapiste ve ev hapsinde 7 yıl ve burada büyükelçilikte yaklaşık 5 yıllık yargısız tutuklu kalmamı, güneşsiz kalmamı silemez."

'UMARIM SADECE BENDEN VE BU DURUMDAN FAZLASI OLUR'

Assange, yargısız tutukluluğun Avrupa Birliği'nin karakteristiği haline geldiğini de savundu: "Bu korkunç adaletsizlik anında yaşananlara dair kaçınılmaz soruşturmanın umarım benimle ve bu durumla alakalı olmakla kalmaz. Çünkü gerçekte, yargısız tutuklamak ve sınırdışı etmek, Avrupa Birliği'nin karakteristiği haline gelmiştir."

BÜYÜKELÇİLİK BİNASINDAN ÇIKABİLECEK Mİ?

Assange, İngiltere polisinin 2012'de büyükelçiliğe sığınarak koşullu tutuksuzluk şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle kendisini tutuklayabileceğine dair açıklamanın 'çürük bir sav' olduğunu vurguladı. WikiLeaks kurucusu, İngiliz yetkililerle konu hakkında diyaloga girmeyi umduğunu belirtti: "Hukuk ekibim Birleşik Krallık yetkilileriyle irtibata geçti. İleriye doğru atılacak en iyi adım konusunda Adalet Bakanlığı'yla diyalog başlatmayı umuyoruz."

— WikiLeaks (@wikileaks) 19 Mayıs 2017

​Assange, ABD Adalet Bakanlığı'yla da diyaloga geçmekten memnuniyet duyacağını sözlerine ekledi: "Çok tehditkar sözler söylenmesine rağmen, yaşananlar konusunda ABD Adalet Bakanlığı'yla da diyaloga girmekten mutluluk duyarım."

'WIKILEAKS FAALİYETLERİNE DEVAM EDECEK'

Julian Assange, WikiLeaks'in gizli belgeleri ifşa etme konusundaki faaliyetlerine devam edeceğini de belirtti.

EKVADOR: ASSANGE'A YÖNELTİLEN SUÇLAMALAR SİYASİ

Assange'a siyasi sığınma hakkı tanıyan Ekvador, WikiLeaks kurucusunun ülkeye güvenli bir şekilde gelmesi için diplomatik çaba göstereceğini açıkladı.

— RT UK (@RTUKnews) 19 Mayıs 2017

​Ekvador'un başkenti Quito'da konuşan Ekvador Dışişleri Bakanı Guillaume Long, ABD Başkanı Donald Trump ve ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions'ın Assange'in tutuklanmasını istedikleri yönündeki açıklamalarına tepki gösterdi: "Trump ve Sessions'ın açıklamaları, Assange'a yöneltilen tecavüz suçlamalarının siyasi olduğunu gösteriyor."

Long, Assange'a güvenli geçiş sağlanması için İngiliz yetkililere çağrıda bulundu.

Kaynak : sputniknews