/  Edebiyat

Edebiyat

Scott Lynch, Hırsızlar Cumhuriyeti

Yazar Scott Lynch, Hırsızlar Cumhuriyeti romanı ile okuyucuların karşısına çıkıyor.

Scott Lynch, Hırsızlar Cumhuriyeti

Scott Lynch, 2 Nisan 1978 yılında Saint Paul, Minnesota'da doğdu. Amerikalı yazarın en çok bilinen romanı Gentleman Bastard serisidir.  Massachusetts'te yaşayan Lynch, websitesinde paylaştığı bilgilere göre yazarlık dışında, bulaşıkçı, komi, garson, web tasarımcı, ofis yönetisi ve aşçılık gibi iş kollarında da çalıştı. 

İlk romanı, The Lies of Locke Lamora "Locke Lamora'nın Yalanları" adıyla Orion Books tarafından 2004 yılının Ağustos ayında yayınlandı.

Hırsızlar Cumhuriyeti Özeti

"Zaten devlet dediğin, izinle yapılan soygundan başka nedir ki?"

Hırsızların en yeteneklisi, dolandırıcıların en eli çabuğu Locke ve yol arkadaşı Jean, hayatlarının en büyük soygununu yapacakları liman şehri Tal Verrar'dan canlarını zor kurtarmıştır. Artık akıllarında tek bir şeyle yola çıkarlar: Locke'un vücudunda gezinen ölümcül zehre çare bulmak. Umutlarının tükenmeye başladığı sırada pek de haz etmedikleri Bağlıbüyücülerden bir teklif gelir.

Büyücüler şehri Karthain'de yapılacak seçimlere hile karıştırmaları istenen Centilmen Piçler'in karşısında ise aynı amacı güden, Lamora'yla düzenbazlık ve üçkâğıtçılıkta baş edebilecek yegâne kişi vardır; Locke'un yıllar önce ilk görüşte kalbini kaptırdığı, aklından bir an olsun çıkaramadığı Sabetha…

İki sahtekâr sayesinde hiç olmadığı kadar dürüstlükten uzaklaşacak olan seçimler… Bağlıbüyücülerin yaptığı planlar içindeki planlar… Sabetha'ya karşı koyamayacak kadar ona tutkun bir Locke… Scott Lynch, Hırsızlar Cumhuriyeti'yle okurlarını büyülemeye devam ediyor.