/  Edebiyat

Edebiyat

Nick Lane - Yaşam Neden Var?

İngiliz kimyager ve yazar Nick Lane, yeni kitabı Yaşam Neden Var'da enerji ve yaşama yepyeni bir bakış açısı sunuyor.

Nick Lane - Yaşam Neden Var?

Doktorasını Royal Free Hastanesi Tıp Fakültesi’nde tamamlayan Nick Lane, halen University College London’da evrimsel biyokimya araştırmalarını yürüterek bu konuda ders veriyor.

Kitabın konusu

Biyoloji kategorisinde yayımlanan kitap, enerjiye ve yaşama yepyeni bir bakış açısı sunarken, biyolojinin temel sorularına yanıt arayan Nick Lane, yaşamın evrilişindeki anlaşılmaz noktalara bakıyor. Hücrelerin enerji sağlama biçimlerini bir yol gösterici olarak kullanmasının yanında enerjiyle yaşam arasındaki ilişkinin başlangıca dek uzandığını öne sürerek, yalnızca yaşamın kökeni değil, sağlık ve ölüm üzerine de yeni fikirler geliştiriyor.

Kitap ayrıca, gezegenimizdeki yaşamın tarihi hakkındaki bilgileri referans alarak, biyolojinin en büyük sorularının henüz yanıtlanmayanlar olduğuna eğiliyor. Tuhaf ve karmaşık bir süreç olan yaşamın ilk kez 4 milyar yıl önce bir bakteri hücresi olarak ortaya çıktığı ve bu hücrenin, neredeyse bugün yaşayan bir insanın hücreleri kadar incelikli olduğu düşünülen biyolojide, hücrelerin yapısı ve milyonlarca yıl içindeki evrimi hakkında çok şey öğrendiysek de, genom çalışmalarıyla ortaya çıkarılanlar çok heyecan verici olsa da, cansızdan canlıya geçişin nasıl gerçekleştiğini hâlâ pek bilmediğimize değiniyor.