/  Edebiyat

Edebiyat

Paulo Coelho'dan yeni roman 'Casus'

Dünya'da ün yapmış romanlardan 'Simyacı''nın yazarı Paulo Coelho, yeni romanı 'Casus' ile tekrar karşımıza çıkıyor.

Paulo Coelho'dan yeni roman 'Casus'

Paulo Coelho yazarlığa başlamadan önce ülkesinde tanınan bir şarkı sözü yazarıydı. Bir süre gazetecilik de yapan Paulo Coelho, 1986 yılında Hıristiyanların Batı Avrupa'dan başlayıp İspanya'da Santiago de Compostela kentinde sona eren geleneksel hac yolculuğunu yaptı. Bu deneyimini Hac (özgün adı: "The Pilgrimage") adlı kitabında anlattı. 1988 yılında yayınlanan romanı Simyacı, Coelho'yu en çok okunan çağdaş yazarlardan biri yaptı. 42 ülkede yayınlanan, 26 dile çevrilen Simyacı, benzersiz bir başarıya ulaştı ve bu kitap sayesinde Gabriel Garcia Marquez'den sonra en çok okunan Latin Amerikalı yazar oldu.

'Casus'un konusu

“Yanlış devirde doğmuş bir kadınım ben, hiçbir şey düzeltemez bunu. Gelecekte hatırlanacak mıyım, bilmiyorum ama şayet hatırlanırsam mağdur bir kadın olarak değil, cesur adımlar atmış ve ödemesi gereken bedeli korkmadan ödemiş biri olarak görülmek istiyorum.”

Mata Hari’nin tek suçu özgür bir kadın olmaktı: Sınırlar ve sınırlamalarla dolu bir dünyada kaderine boyun eğmeyen bir kadın...

Mata Hari, yaşadığı devrin en çok arzulanan kadınıydı: Sahneye çıktığında cüretkârlığı ve güzelliğiyle izleyicileri büyüler, sahne dışında dönemin en zengin ve güçlü erkekleriyle ilişkiler yaşar, gizemli geçmişiyle Paris hanımefendileri arasında kıskançlığa ve kavgalara sebep olurdu. 20. yüzyılın başlarında Avrupa’ya hâkim olan ahlakçılığa meydan okumasının bedelini pahalı ödedi: Casuslukla suçlandı ve 1917’de Fransız ordusunun askerleri tarafından kurşuna dizilerek idam edildi. Paris’teki bir cezaevinde idam vaktini beklerken son arzularından biri mektup yazmak için kâğıt ve kalem olmuştu. Geçtiğimiz 20 yıl zarfında İngiltere, Almanya ve Hollanda’da resmî makamlar Mata Hari’ye ait dosyaları kamuya açtı ve Coelho gün ışığına çıkan bu belgelerden yararlanarak romanını yazdı.

Dünyanın en çok okunan yazarlarından Paulo Coelho Casus’ta Mata Hari’nin yaşamını ele alarak en uzun ağaçların dahi küçücük tohumlardan çıktığını bir kez daha hatırlatıyor bizlere. Paulo Coelho, 20. yüzyıl başında casuslukla suçlanarak idama mahkûm edilen Mata Hari ile avukatı arasındaki yazışmalardan yola çıkarak kurguladığı kitapta bu olağanüstü kişiliği bir roman kahramanına dönüştürerek hayatın ve aşkın gizemlerini sorguluyor.

“Vücut çabucak yorulur, ruh ise daima özgürdür.”