/  Edebiyat

Edebiyat

Michael Pocalyko'dan yeni romanı, 'Dümenci'

Dümenci romanı ile okurlarının karşısına çıkan Michael Pocalyko 1954 yılında Pennsylvania’da doğdu.

Michael Pocalyko'dan yeni romanı, 'Dümenci'

Girişim sermayesi finansmanı, kurumsal yönetim ve iş dünyası ekonomisi uzmanı Michael Pocalyko, çıkış kitabını 1977’de yayınladı. Muhlenberg, Harvard ve Wharton’dan dereceleri olan Pocalyko deniz piyadeleri komandosu olarak Beyrut’taki çok-uluslu kuvvette yer aldı ve istihbarat operasyonlarına katıldı.

Reagan döneminden bu yana Washington’da “kalan son ilerici Cumhuriyetçi olarak” siyasetle ilgilenen yazarımız, aynı zamanda 1997’de kuruculuğunu yaptığı ve hızlı büyüyen firmalara odaklı butik bir yatırım bankası olan Monticello Capital’in CEO’luğunu sürdürüyor.

Dümenci'nin konusu

Kitap 2. Dünya Savaşı’nda Almanca bilgisiyle seyrüseferci olan bir babanın tanık olduğu bir sahne ile başlıyor. İki oğlu olan Seyrüseferci’nin oğullarından biri Wall Street’te çalışırken, diğeri Wall Street’in kurallarını değiştirecek bir dümen çeviriyor.

Kitabın yormayan kurgusu baba ve evlatların tecrübelerini kesiştirene dek, finans dünyasının kapalı kapılarının ardında geçen olaylar bir biri ardına sıralanıyor. Dümenci, mevcut internet altyapısının ticari olarak işlevsizliğinden hareket ederek “Geleceğin İnterneti” projesini hayata geçirmek üzere Wall Street’in en büyük finansman projesini hayata geçirmeye çalışıyor.

Projenin büyüklüğü işin içine Senato’yu, istihbaratı, teknoloji endüstrisini, Ortadoğu kökenli gizemli para hareketlerini de kaçınılmaz olarak dâhil ediyor. Baba evlat ilişkilerinin derinliklerindeki gezintiler sadece sürprizlerin değil, dramatik temaların da altyapısını oluşturuyor.