/  Edebiyat

Edebiyat

Yiyun Li'nin yeni romanı, 'Bin Yıllık Dua'

Domingo Yayınevi'nden çıkan yeni romanlar listesinde Yiyun Li'nin yeni romanı Bin Yıllık Dua raflarda yerini almış duruda.

Yiyun Li'nin yeni romanı, 'Bin Yıllık Dua'

Kasım 1972 yılında doğan Çin asıllı Ameriaklı yazar Yiyun Li, 2005 yılında Bin Yıllık Dua ile Frank O'Connor Uluslararası Kısa Öykü Ödülü'nü kazandı.

Çin'in Beijing kentinde büyüyüen Yiyum Li, 1996 yılında Pekin Üniversites'inden mezun olduktan sonra ABD'ye taşındı. Iowa Üniversitesi immünoloji  bölümünden bursa kazandı. Onun öyküleri ve denemeleri New Yorker yayınlandı. Bin Yıllık Dua kitabındaki iki hikaye 2007'de Wayne Wang tarafından iki filme uyarlandı; Nebraska Prensesi(The Princess of Nebraska) ve Li  tarafından uyarlanan Küçük Hikaye(the title story).

Bin Yıllık Dua'nın konusu

Geçmiş artık bugüne referans olmaktan çıktığında ve geleceğe yahut büyük ideallere inanmaya mecaliniz kalmadığında insanın içine düştüğü boşluk... Yiyun Li işte bu sıradan duyguyu, nefes kesen bir yalınlıkta, hatta neredeyse suskun bir dille anlatmayı başarıyor. Bin Yıllık Dua, Mao ve Tiananmen sonrası hızla değişen Çin'de, eskiyle yeni arasında sıkışıp kalmış insanların öyküleri. Günümüz edebiyatının en önemli yazarlarından biri kabul edilen Yiyun Li, ülkesinin geçmişine egemen olmuş sessizlikle yüzleşiyor. Bizi, kaderleri coğrafya, politika ve tarihin kesiştiği yerde çizilmiş insanların derin çaresizliğiyle tanıştırıyor.

"Yiyun Li tek bir kelimeyi bile boşa harcamadan, kısacık öykülere kocaman yaşamları sığdırıyor."
-Washington Post-