/  Gezi

Gezi

Venedik Gezilecek Yerler

Dünya’nın en güzel ve sıra dışı şehirlerniden biri olan Venedik gezilecek yerler bakımından herkesin görmesi gerekeni bir yer.

Venedik Gezilecek Yerler

Yüzlerce kanal ve köprü üzerine kurulan kanallar şehri Venedik'te, kara parçasının olmaması burayı daha da özel bir yere dönüştürüyor. Burada ulaşım “vaporetto” adı verilen deniz taksileri ile sağlanıyor.

Bir yerden bir yere girmek için çok sayıda kanal ve köprüden geçmeniz gerekiyor. Sadece bu özellikleriye bile Venedik çok farklı ve özel bir şehir.

İşte Venedik Gezilecek Yerler

Büyük Kanal

Venedik su trafiğinin ana hattı olan Büyük Kanal, sahip olduğu olağanüstü atmosfer ile şehrin en güzel ve en önemli noktası. “S” şeklindeki 3800 metrelik kanal çevresinde 13 ve 18. yüzyıllar arasında inşa edilmiş toplam 170 kadar yer alıyor. Vaporetto adı verilen deniz otobüsleri ya da gondollar ile kanalda tur atabilirsiniz.

San Marco Meydanı

Venedik’in en ünlü ve en hareketli noktası San Marco Meydanı'dır. Meydan ve çevresinde şehrin en önemli yapıları yer alıyor. San Marco Bazilikası, Aziz Mark’ın Çan Kulesi, Dükler Sarayı, Torre dell Orologio adındaki saat kulesi ile Correr ve Arkeoloji Müzesi meydanda yer alan özel yapılar.

Aziz Mark’ın Çan Kulesi

Venedik’in simge yapılarından biri olan Aziz Mark’ın Çan Kulesi  99 metre yüksekliktedir.  San Marco Meydanı’nda yer alan kule üzerinde yer alan seyir terasına çıkıp Venedik'in muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz. Kule üzerinden tüm şehir görünmesine rağmen tek bir kanal bile gözükmez, bu da kule ile ilgili ilginç bilgilerden biridir.

San Marco Bazilikası

Altınların Kilisesi olarak da bilinen San Marco Bazilikası, Venedik’in en önemli dini yapılarının başında gelir. San Marco Meydanı’nda yer alan bazilika 9. yüzyılda yapılmıştır.. Muhteşem altın heykeller, cam işlemeler ve oyma eserlerin görülebileceği San Marco Bazilikası ile ilgili ilginç bilgilerden biri de mimarisinde İstanbul’daki Ayasofya Müzesi‘nin bu kiliseye ilham alınmış olmasıdır.

Dükler Sarayı

Dükler Sarayı 9. yüzyılda ilk şato olarak inşa edilmiş, daha sonraları Venedik Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi olmuştur. Tarih boyunca farklı nedenlerden dolayı birçok kez yenilenen saray 1923 yılında müzeye dönüştürülmüş. San Marco Meydanı’nın köşesinde yer alan bu sarayda birçok görülecek bölüm bulunuyor. Dükler Sarayı’nda katılabileceğiniz en özgün olaylardan biri “Gizler Turu”dur. “Sırlara Yolculuk” olarak da bilinen bu turda düklerin odaları, engizisyon odaları, toplantı salonları gibi sarayın perde arkasında kalan bölümler gezilecek yerler arasındadır.

Rialto Köprüsü

Büyük Kanal üzerinde 16. yüzyılda inşa edilen Rialto Köprüsü, köprüler ve kanallar şehri Venedik’in en ünlü köprüsüdür. Şehirde en çok ziyaret edilen yapıların başında gelir. Çevresinde mücevher, ipek, cam ürünler ve hediyelik eşya satışı yapılan birçok dükkan bulunuyor.