/  Gezi

Gezi

Prag'da gezilecek turistik yerler

Gezmek için güzel bir yer arıyorsanız Prag sizin için vazgeçilmezler bir seçenekler arasında olabilir.

Prag'da gezilecek turistik yerler

Prag gezilecek yerler konusunda Orta Avrupa’nın en zengin kentlerinin arasında yer alır. İçerisinde birçok tarihi yapının yer aldığı ve en güzel Ortaçağ kentlerinden biri sayılan Prag’da bir çok yer var. Vltava Nehri’nin ortasından geçtiği bu kent; köprüleri, kanalları, mistik havası, mimari eserleri ve Ortaçağ eserleri ile gezmeyi sevenlere birçok alternatif sunuyor.

İşte Prag'da gezilecek yerler

Çek Cumhuriyeti‘nin yeni adıyla Çekya'nın en büyük şehri ve başkenti olan Prag, Avrupa’da görmeniz gereken önemli şehirlerden biridir. İkinci Dünya Savaşı’ndan neredeyse hiç hasar görmeden kurtulan Prag'da şehrin en güzel ve önemli yerlerini görmek için 2-3 günlük bir süre yerterli olabiliyor. Eğer Prag’da daha uzun süre kalmayı planlıyorsanız şehrin önemli müzelerinin birçoğunu ziyaret edebilir veya günübirlik turlara katılarak Kutna Hora ve Karvlovy Vary gibi birbirine yakın olan yerleri gezebilirsiniz. 

Eski Şehir Meydanı

Eski Şehir Meydanı (Old Town), Prag’ın en önemli ve turistik şehir meydanıdır. Bu meydan, Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı, Tyn Kilisesi, Aziz Niklaus Kilisesi, Kinsky Sarayı ve Jan Hus Anıtı'nın da olduğu en önemli yapıları içinde ve çevresinde barındırır. Gece gündüz şehrin en hareketli noktalarından biri olan meydanda birçok hediyelik eşya satan dükkan ve restoran bulunur.

Astronomik Saat

Prag Eski Şehir Meydanı’nın en önemli yapılarından biri olan Astronomik Saat ve saatin üzerinde yer aldığı Eski Şehir Meydanı, şehrin gezilecek turistik yerleri arasında en önemli noktalarındandır. Özellikle Astronomik Saat’te her saat başı gerçekleşen ufak gösteri turistler tarafından oldukça ilgi görüyor. Saatin üzerinde yer alan kuleye çıkarak muhteşem Prag manzarasını seyredebilirsiniz.

Karl Köprüsü

1357 yılında inşa edilen Karl Köprüsü, Prag Kalesi ve Mala Strana ile Stare Mesto bölgelerini birbirine bağlayan Prag'ın en güzel yapılarından biridir. 516 metre uzunluktaki köprü üzerinde 30’ya yakın heykel bulunuyor. Şehrin simge yapılarından olan köprü üzerinde performans sergileyen sokak sanatçıları köprüye ayrı bir hava katıyor.

Prag Kalesi

Prag Kalesi, şehrin hem tarihi hem de turistik olarak en güzel yapıları aasında yer alır. Kale içinde bulunan, Aziz Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, Altın Yol, Aziz George Bazilikası, Aziz George Manastırı, Prag Kalesi Resim Galerisi ve Kraliyet Bahçeleri görülmesi gereken en önemli yerler arasında yer alıyor. Prag Kalesi’ni kendiniz gezebileceğiniz gibi şehir içinden hareket eden kısa ve uzun rehberli turlara katılarak da bölgeyi gezebilirsiniz.

Aziz Vitus Katedrali

Aziz Vitus Katedrali, Prag Kalesi’nde yer alan en önemli yapıdır. 1344 yılında inşa edilen katedral yapıldığı tarihten günümüze kadar Prag kral ve kraliçelerinin taç giyme yeri ve ebedi istiratgahı olmuştur. Gotik üsluba sahip şehrin bu güzel katedrali içinde yer alan vitraylar da oldukça etkileyicidir.