/  Gezi

Gezi

Hong Kong'da gezilecek turistik yerler

Asya’nın gezilecek yerler arasında en başında yer alan Hong Kong , ayrıca en zengin yerlerinden biridir.

Hong Kong'da gezilecek turistik yerler

Çin‘in güneyinde yer alan Hong Kong, yıllarca İngiliz sömürgesi altında kaldıktan sonra 1 Temmız 1997 tarihinden bu yana Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı bulunan bir özerk bölge oldu.

Yıllarca batı etkisinde kaldıktan sonra tekrar özüne dönen şehrin doğu batı sentezini görmek için vize işlemleri ile uğraşmanıza da gerek yok. Çünkü Hong Kong’a girişlerde Türklerden vize istenmiyor.  

Hong Kong Adası, Kowloon Yarımadası ve 235 küçük adadan meydana gelen Hong Kong’da sevdiklerinizle birilikte eğlenceli zaman geçirebileceğiniz onlarca gezi noktası var.

Hong Kong'da gezilecek yerler

Disneyland ve Ocean Park gibi ünlü eğlence mekanlarına sahip olan Hong Kong'da gezilecek yerler arasınds ilginizi çekecek başka yerler de var;

Victoria Zirvesi

Hong Kong’un en yüksek noktası Victoria Zirvesi, 554 metre yüksekliğindedir ve şehrin en çok ziyaretçi çeken noktalarından biridir. Her yıl yaklaşık 7 milyon ziyaretçi çeken tepe üzerinden Hong Kong manzarası gece, gündüz ayrı güzeldir. Bölgeye ünlü Peak Tramvayı ile ulaşabilirsiniz. 1888 yılında hizmete açılan tramvay halen kullanılmaktadır. Tepede bulunan en çok ziyaretçi alan noktalardan biri Peak Tower (Tepe Kulesi)’dir. Peak Tower şehirdeki en sıra dışı binadır ve Hong Kong’un sembollerindendir. “Wok” şeklindeki bina 396 metre yüksekliğindedir. Farklı katlarda yer alan teraslardan şehrin manzarası bir harikadır. Peak Tower’ın ikinci katında Madame Tussauds Hong Kong yer almaktadır. Victoria Zirvesi üzerinden fotoğraf çektirmeden şehirden ayrılmayın.

Man Mo Tapınağı

Hong Kong’un en otantik yerleri arasında olan Man Mo Temple, şehirdeki en eski tapınaktır. Tapınakta Edebiyat Tanrısı ve Savaş Tanrısı adına iki tane kutsallaştırılmış figür vardır. Tapınağa ibadet için gidenlerin dilekleri genellikle akademik ve eğitimsel başarı içindir. Tapınak, 1848 yılında Hong Kong İngiliz kolonisiyken Taoistler tarafından inşa edilmiştir. Edebiyat Tanrısı olarak bilinen Man Cheong MÖ 287 yılında doğmuştur. Tapınakta kutsanan diğer tanrı ise MÖ 160 yılında dünyaya gelmiştir. Tapınak içerisinde bu iki tanrı ve hayatlarını tasvir eden figürler bulunmaktadır. Yoğun tütsü kokusu bulunan yer şehrin en ilginç ve dikkat çekici yerleri arasında yer alıyor.

Nathan Caddesi

Kowloon Yarımadası’ndaki Nathan Caddesi, Hong Kong’un en önemli ve hareketli caddelerinden biri olarak mutlaka görmeniz gereken yerler arasında. “The Golden Mile” (Altın Mil) adıyla da bilinen cadde bölgenin en eski caddesi olma özelliğine sahiptir. Günümüzde neon ışıkları ve mağazaların zenginleştirdiği yerde alışveriş yapılabilecek mağazaların yanı sıra birçok kafe ve restoranı da bulabilirsiniz.