/  Gezi

Gezi

Isparta'da gezilecek yerler

Gülleri ile ün yapmış Isparta, doğal ve tarihi yerleriyle de gezilip görülmeye değer bir şehir olarak karşımıza çıkıyor.

Isparta'da gezilecek yerler

Güller Diyarı Isparta ve çevresindeki yerleşim tarihi Paleolitik döneme kadar uzanır. Isparta' nın da önemli yerleşim merkezlerinden biri olduğu Pisidia bölgesine M.Ö. 2000’lerde Luvi ve Arzava toplulukları yerleşmiştir. Daha sonra bölgeye M.Ö. 1200'lerden itibaren Frigler, Lidyalılar, Persler ve Makedonyalılar egemen olmuştur. M.Ö. 323’te Büyük İskender’in ölümüyle beraber sırasıyla Seleukos, Bergama Krallığı ve sonrasında Roma hakimiyetine girmiştir. Roma İmparatorluğu döneminde önemli bir gelişme gösteren Isparta önemli bir piskoposluk ve ticaret merkezi oldu.

Roma İmparatorluğunun bölünmesiyle Doğu Roma ve sonrasında Bizans topraklarında bulunan bölge 1204 yılında Anadolu Selçuklu Devleti topraklarına katılmıştır. 1300 yılında Hamitoğulları Beyliği ve 1391 yılından sonra da Osmanlı topraklarına katılmıştır. II. Murad döneminde kesin olarak Osmanlı egemenliğine girmiştir. 16. yüzyılda güneybatı Anadolu’daki önemli pazarlardan biri olmuştur.

İlk Yunan muhacirleri Anadolu'ya çıktıkları zaman buranın güzelliğini işitmişler ve Isparta anlamına olarak (İs-Barid) demişler. Bu kelime zamanla (Sparta - Isparta) şeklini almıştır.

Tarihi ve doğal güzellikleriyle ISPARTA

Tarihi ve kültürel değerler açısından zengin bir şehir olan Isparta'da gezilecek yerler arasında pek çok mekan vardır;

Antik Kentler : Antiocheia Antik Kenti ve Adada Antik Kenti Isparta'nın en çok ziyaret edilen yerleri arasındadır. Helenistik dönemden kalma bu iki antik kentte önemli arkeolojik buluntular sergileniyor. 

Antiocheia Antik Kenti

Antiocheia Antik Kenti - Isparta

Adada Antik Kenti

Adada Antik Kenti - Isparta

Men Tapınağı : Yalvaç ilçesinde 5 km uzaklıkta Gemen korusundadır. Tapınak M. Ö. 4. yüzyılda Ay Tanrısı Men adına yapılmıştır. Men kültürünün en önemli merkezleri arasında yer alan Antiocheia Antik Kenti, Tanrı Men'e sunulmuş pek çok eserle donatılmıştır. Men Tapınağı'nın dışında 2 kilise, stadyum ve evler yer almaktadır.

Men Tapınağı - Isparta

Hoyran Adası ve Kaya Mezarlar : Yalvaç ilçesine 24 km uzaklıkta, Hoyran Gölü içerisinde etrafı surlarla çevrili bir adadır. Adada tanrıça Artemis adına inşa edilmiş bir tapınak vardır. Hoyran Gölü'ne bakmakta olan mezarlar kayaların içine oyularak yapılmıştır.

Hoyran Adası

Hoyran Adası Antik Kent - Isparta

Kaya Mezarlar

Isparta Tarihi Yapılar : Kubad Abad Sarayı, Eğirdir Kalesi, Sığırlık Kalesi, Uluborlu Kalesi, Atabey Ertokuş Kervansarayı, Atabey Ertokuş Medresesi, Eğirdir Dündar Bey Medresesi, Kutlubey Ulu Camii, Mimar Sinan Camii, Kavaklı Camii, Eğirdir Hızırbey Camii, Yalvaç Devlethan Camii, Firdevs Bey Bedesteni, Aya Baniya (Aya Payana) Kilisesi, Ayastefanos Kilisesi Isparta'da yer alan ve gezebileceğiniz tarihi eserler.

Eğirdir Kalesi - Isparta

Müzeler : Isparta Müzesi, Uluborlu Müzesi, Yalvaç Müzesi Isparta'da gezebileceğiniz, kentin tarihi hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz müzeler.

Yalvaç Müzesi - Isparta

St. Paul Yürüyüş Yolu : Günümüzde önemli turizm aktiviteleri arasında yerini alan St. Paul uzun mesafe yürüyüş yolu Antalya Perge'den başlayıp, Isparta'da Sütçüler Çandır, Yazılı Kanyon, Adada Antik Kenti, Eğirdir ve Yalvaş Pisidia Antiocheia Antik Kenti'nde son bulmaktadır. Yaklaşık 450 km olan St. Paul Yolu, Türkiye'nin en uzun 2. yürüyüş yolu olup, yolun 300. km'si Isparta sınırlarında gerçekleştiriliyor.

St. Paul Yürüyüş Yolu - Isparta

Isparta'da doğal güzellikler : Isparta eşsiz doğal güzellikleri de içinde barındıran bir şehir. Yazılı Kanyon, Kızıldağ Milli Parkı, Tota Yaylaları ve İçmeleri, Milas Mesire Yeri, Eğirdir Gölü, Kovada Gölü,Karacaören Baraj Gölü, Gölcük Krater Gölü ve Milli Parkı ve Lavanta Vadisi Isparta'da mutlaka görmeniz gereken yerlerden bazıları.

Isparta-nın Mağaraları : Isparta mağara turizmini en geliştiği illerimizden biri. İnönü Mağarası, Kuz Mağarası, Zindan Mağarası, Pınargözü Mağarası Isparta mağaraları arasında en çok gezilenlerden.

Zindan Mağarası - Isparta

Davraz Kayak Merkezi : Her mevsimde keyifli bir tatil imkanı bulabileceğiniz Isparta'da dilerseniz kış aylarında da güzel bir kış tatili yapabilirsiniz. Özellikle kış sporlarına ilginiz varsa Davraz Kayak Merkezi'ni ziyaret etmelisiniz.

Davraz Kayak Merkezi - Isparta