/  Gezi

Gezi

Sinop'ta gezilecek turistik yerler

Tarihi ve doğal güzellikleriyle Sinop, mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerden biridir.

Sinop'ta gezilecek turistik yerler

Sinop; Anadolu'nun kuzey yönde uç noktası olan İnceburun'a doğu yönde bağlanan Boztepe Burnu berzahında bir kale-şehir olarak kurulmuş ve tarih boyunca doğu yönde gelişmiştir. Tarih boyunca kale dışına pek taşmayan şehir bir liman kenti özelliği taşır. Berzahın kuzeydoğusundaki dış liman fırtınalara açık olduğu ve denizcilik bakımından kullanışlı sayılmadığı halde, Antikçağ 'da daha çok bu limanın kullanıldığı bilinir. Zamanla kum dolan ve kullanılamaz hale gelen bu limanı berzanın güney-doğusundaki iç limana aynı dönemde bir kanal bağlardı. Bu kanal, Büyük Selçuklu İmparatorluğu döneminde kapatılmıştır

M. Ö. 8. yüzyılda Ege kıyılarından gelen Miletliler, Sinop'a Sinope adını verdiler. Yunan dilinde Sinope ırmak tanrısının kızının adıdır.

Sinop'un en önemli hemşerilerinden biri ünlü düşünür Diyojen'dir. Sinop Kalesi ve surlar şehrin en önemli tarihi kalıntılarıdır. Sinop Kalesi Gaspalılar, Grek, Pontus, Bizans, Osmanlı İmparatorlukları tarafından kullanılmıştır. Bugün kaleden Sinop'u izlemek oldukça keyiflidir.

Sinop Kalesi içindeki cezaevi birçok ünlü şahsı ağırlamıştır. Günümüzde Tarihi Sinop Cezaevi ziyaretçilere açılmıştır. Sinop'ta M. Ö. 666 yılında yapılmış Sinop Balatlar Kilisesi, Bizans mimarisinin Sinop'taki önemli kalıntılarındandır. Sinop 1214 yılında Türkler'in egemenliğine geçmiştir. Bu tarihten itibaren Selçuklular ve Osmanlılar Sinop'a çok değerli mimari eserler kazandırmıştır.

1921 yılında Sinop ve çevresinde dağınık bir halde bulunan eserler toplanarak bir araya getirilmiş ve o zamanın ortaokulu olan Mekteb-i İdadi'de koruma altına alınmış; ancak zaman içinde binanın yetersiz kalması sonucunda bugünkü müze binası 1969 yılında tamamlanarak ziyarete açılmıştır. Sinop Arkeoloji Müzesi'nde Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserler sergilenmektedir.

Evkaf kayıtlarında, Selçuklulardan Alâeddin Keykubat'a ait olduğu yazılı bulunan Alaaddin Cami, 66 metre uzunluğunda ve 22 metre genişliğindedir. Duvarları bir sıra taştan yapılmıştır. Biri büyük olmak üzer ortasında 3 kubbesi, doğu ve batı taraflarında birer küçük kubbesi vardır. Cami kuzey tarafından 12 metre yüksekliğinde büyük bir duvarla çevrilidir.

Sinop'un Cumhuriyet döneminden kalan en önemli hatırası Atatürk'ün harf inkılabını Sinop'ta hayata geçirmesidir. Sinop, Türkiye Cumhuriyeti'nin en aydınlık kentlerindendir.

Babaçay Kanyonu

İlkbahar ve yaz aylarında yürüyüş parkurlarıyla doğaseverlerin gözdesi olan Babaçay Kanyonu, uzun bir keşif rotasına sahiptir. 

Babaçay Kanyonu, Sinop'un Ayancık ilçesinde bulunuyor. Ayancık Kastamonu yolunun yaklaşık 17. kilometresinde yer almakta. Kanyonda bulunan parkurun sonunda İnaltı Mağarası yer alıyor. Yürüyüş yapanların geneli son noktada mağarayı da keşfetmeyi ihmal etmiyor.

Ziyaretçi potansiyelini doğaseverlerin oluşturduğu Babaçay Kanyonu, yemyeşil manzarası eşliğinde dinlendirici bir yolculuk imkanı vermekte.

Boztepe Burnu

Sinop Merkez'in büyük bir kısmının içinde bulunduğu bir yarımada olan Boztepe Burnu, Sinop Burnu ismiyle de biliniyor. İnceburun üzerinden çıkan bir burun şeklinde göründüğünden bu ismi almış Boztepe Burnu. Başından sonuna doğru yaklaşık 8-9 km uzunluğunda olan Boztepe Burnu'nun güney yakasından Gerze, kuzey yakasından Hamsilos Koyu'nun girişi, Akliman ve Başkaya Burnu görülebiliyor.

Çok çok eskiden Boztepe Burnu, bir ada olarak biliniyormuş, fakat adayla kara arasında yer alan kanal, Selçuklular döneminde doldurularak kapatılmış. Şimdilerde ise bu kanalın yeniden açılması ile ilgili bir proje gündemde.

Boztepe Burnu'nun güney kısmı, Karadeniz'in ülkemiz sınırları içerisinde kalan bölümün tek doğal limanı olma özelliği taşıyor. Doğu ucunda bir deniz fenerinin yer aldığı Boztepe Burnu'nun başlangıç noktasına yakın olan yeri 200 metre genişliğe sahip. Burnun kuzeydoğu kısmı ise denizcilik açısından en tehlikeli bölge olarak görülüyor. Zira bu bölge oldukça kayalık ve denizin dibinde birçok uçurum yer alıyor. Buna rağmen zamanında liman olarak kullanılmaya devam edilmiş bu bölge. Kayalık uçurumların içerisinde ise denizden girilebilen pek çok mağara bulunuyor ve bu mağaraların büyük bir çoğunluğu da insanın girebileceği büyüklükteymiş. Boztepe Burnu'nu baştan aşağı dolaşabileceğiniz bir yol da var. Tüm bunların yanı sıra, Sinop'un önemli turizm merkezlerinden biri olan Karakum, Boztepe Burnu'nun üzerinde yer alıyor.

Antik Çağ'da ada olan Boztepe Burnu'nun kuzey yakası liman olarak kullanılırmış. O dönemler volkanik bir ada olan Boztepe Burnu, ismini de bu sönmüş volkan tepesinden alıyor zaten. Hala daha halk arasında ‘ada' olarak anılan Boztepe Burnu'nu, Sinop'a geldiğinizde mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

İnceburun Feneri

İnceburun Feneri, ülkemizin en önemli deniz fenerlerinden biri. Bunun nedeni ise, Türkiye'nin en kuzey ucunda yer alıyor olması. İnceburun'da, sahil kenarında, düzlük bir yerde bulunuyor bu sıra dışı fener. Konum itibariyle, diğer deniz fenerlerinin en şanslısı belki de.

1863 yılında inşa edilmiş olan fenerde, çok uzun yıllardır bir aile yaşıyor. İnceburun Feneri'nin farklı yapıda, 12 metrelik bir kulesi var. Uzaktan bakıldığında dev gibi görünüyor. Öyle değişik mimari bir tarza sahip anlayacağınız. Karadeniz'in karasına meydan okurcasına, bembeyaz vücuduyla duruyor dalgalara karşı. 

Sinop Merkez'e yaklaşık 20 km mesafede yer alan İnceburun Feneri'ne Ayancık Yolu üzerinden ulaşabilmeniz mümkün. 

Eğer yolunuz Sinop'a düşerse, İnceburun Feneri'ni de mutlaka ziyaret edin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Sinop Yarımadası

Kuzey Anadolu Bölgesi'nde, Ayancık'ın doğusu ile Gerze'nin kuzeyi arasında yer alıyor Sinop Yarımadası. Karadeniz'e doğru ilerlemiş kütlesel bir yarımadadan oluşan Sinop Yarımadası, görkemli manzarasıyla oldukça hayranlık uyandırıcı bir bölge.

Sinop Yarımadası, vadilerle derin bir şekilde yarılmış. Doğu ve Batı Karadeniz havzasını keskin bir şekilde ayıran yarımada, genç tortullarla kaplanmış. Sinop Yarımadası'nın kuzeybatı ucunda, ülkemizin en kuzey ucu olarak bilinen İnceburun yer alıyor. Kuzeydoğu tarafında ise Sinop Merkez'in yer aldığı bölgeden karaya bağlanan Boztepe Burnu bulunuyor.

Eğer yolunuz Sinop'a düşerse, Sinop Yarımadası'nı da mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Sinop Akgöl

Sinop'un Ayancık ilçesi sınırlarında bulunan 1200m. yüksekliğinde bir yayladır.

2 çayın beslediği göl, sık orman içerisinde piknik yapmaya ve trekking sporu için oldukça uygun.

Gölü çevreleyen orman içerisinde yaban hayatı da gözlemlenebilmektedir.