/  Gezi

Gezi

Türkiye Rus turistleri niçin sınır dışı ediyor?

Türk gümrük görevlileri son 2 ay içinde birkaç kez yanlışlıkla ülkeye giriş yapmak isteyen Rus turistleri sınır dışı etti. Son zamanlarda bu tür durumların sıklaşması nedeniyle Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği yetkilileriyle yarına bir görüşme planladı.

Türkiye Rus turistleri niçin sınır dışı ediyor?

Türkiye gümrük yetkilileri, terör örgütleriyle bağlantılı olduklarından şüphelendiği veya Ankara'nın elindeki 'kara listedeki' kişilere benzerlik gösteren kişileri sınır dışı edebiliyor. Şu an itibarıyla 'kara listede' 4 binin üzerinde Rusya vatandaşı yer alıyor. Russia Today (RT), Rus turistlerin Türkiye sınır noktalarında yaşadığı zorlukları anlattı.

İçişleri Bakanlığı'nın konuyla ilgili yayınladığı raporda, Ankara'nın IŞİD'le bağlantısı olduğundan şüphelenilenlerin listesine Rusya'dan 4.128 isim girdiğini açıkladı. Listeyle toplam olarak 146 ülkeden 53 binin üzerinde kişiye Türkiye'ye giriş yasağı getirilmiş bulunuyor.
Son zamanlarda listedeki kişilerle ilgili verilere kısmen uyan Rus turistleri sınır dışı etme durumları sıklaştı. Bununla ilgili olarak Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği yetkilileriyle yarına görüşme planladı. Rus dışişleri yetkilileri, 'kara listelere' alınan kişiler ile ilgili daha net bilgilerin girilmesini talep edecek, ayrıca Rusya, Türkiye'nin şüphelendiği kişilerin tam listesini ve söz konusu kişilerin terör örgütü ile ne şekilde bağlantı kurduklarına ilişkin açıklamaları isteyecek.

SOYADI OLMAYAN ADAŞ

Rusya iki yıl aradan sonra 2017'de Türkiye'ye en çok turist gönderen ülkelerin arasında yine lider konuma geldi. Fakat bazı turistler, Türk yetkililerin elindeki 'kara liste' bilgilerindeki kargaşa nedeniyle sınırı geçemiyor. Bilgileri listedeki bilgilere kısmen dahi benzerlik gösteren turistler, havalimanındaki güvenlik görevlileri tarafından bilgiler netleştirilinceye kadar gözaltına alındı.

Mariya Petrova adlı bir Rus turist, RT'ye verdiği mülakatta eşinin nasıl 'kara listede' yer alan bir kişiyle karıştırıldığını anlattı. Petrova, "Kısa bir zaman önce Türkiye'ye gittik. Ben, çocuğumla birlikte pasaport kontrol noktasından geçtim, ancak eşimi çok uzun süre incelediler ve ardından havalimanı polis noktasına götürdüler. Pasaport kontrol noktasını geçemedi" diye konuştu.

Türk gümrük yetkililerinin Rusça ve İngilizce'yi kötü konuştuklarını ve gözaltının sebebini açıklayamadıklarını söyleyen Petrova, "Ne olduğunu hiç anlamadan havalimanında çok uzun süre bekledik. Daha sonra tur operatörünün temsilcisi geldi ve eşimin adı, soyadı ve doğum tarihinin Türkiye'ye girmesi yasak olan bir kişinin bilgileriyle örtüştüğünü söyledi. Doğum yeri, oturduğu adres gibi bilgiler kontrol edilmedi. Soyadımızın da çok yaygın olduğunu dikkate alırsak, o zaman uçaktaki her iki yolcudan biri gözaltına alınabilir" ifadelerini kullandı.

Ertesi gün Antalya mahkemesinin ek bilgileri tespit edip, Dmitriy Petrov adlı turist ile ilgili baba adı, oturduğu adres gibi diğer bilgilerin kara listedeki adaşına ait bilgilerden farklı olduğuna karar verdiğini söyleyen Petrova, "Eşime, aynı adları taşıyan kişinin Türkiye'de suç işlediği sırada ülkede bulunmadığına dair bir belge verildi. Pasaport kontrol noktasında bu bilgilerin bulunmaması tuhaf" dedi.

Geçtiğimiz hafta da Antalya havalimanında, bir Rus kadın turistin sınır dışı edilmesi ile sonuçlanan bir olay yaşandı. Rusya'nın Yekaterinburg kentinden Olga Volkova adlı bir turist, evliliklerinin yıldönümünü kutlamak için eşiyle birlikte Türkiye'ye geldi, fakat adı, soyadı ve doğum tarihinin yasaklı listede bulunan bir kişinin bilgileriyle tam örtüştüğü için transit bölgenin ötesine geçirilmedi. Diğer Olga Volkova'nın 2012'de tatil yerinde kavga çıkardığı için Türkiye'ye girişinin ebediyen yasaklandığı ortaya çıktı. Sonuçta diğer kişiyle hiç alakası bulunmayan Olga Volkova, suçsuz yere sınır dışı edilmiş oldu.

HER ŞEYDEN ÖNCE GÜVENLİK

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç, geçtiğimiz hafta Facebook'taki sayfasından paylaştığı mesajda, Mısır'da bir otelde bir Rus kadın turistin bıçakla yaralanması nedeniyle Türk yetkililerin dikkatlerini güvenlik konusuna çekti. Klintseviç, "Bir senatör ve Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı olarak Rus turistlerin güvenliklerinin sağlanması için ellerinden geleni yapmaları için Türkiye parlamentosundaki meslektaşlarıma hitap ediyorum. Bu, Rusya ile Türkiye arasında normal ve dostane ilişkilerin gelişmesi için başlıca koşuldur" ifadelerini kullandı.

FARKLI SUÇLAR İÇİN FARKLI LİSTELER

Rus 'Alfa' Terörle Mücadele Timi Gazileri Derneği Başkan Sergey Gonçarov, 2011'den bu yana Türkiye'den sınır dışı edilenlerin arasında 800'in üzerinde kişinin Suriye ve Irak'a geçmek isterken gözaltına alındıklarını aktardı. Gonçarov, diğer bir grup Rus vatandaşının ise külhanbeylik ve kavga nedeniyle listede yer aldığını sözlerine ekledi.

HERKES KENDİ DURUMUNDAN SORUMLU

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) hukuk departmanı başkanı Nadejda Yefremova, RT'ye verdiği demeçte çeşitli suçlara karışan Rus vatandaşları ile ilgili konuların bireysel olarak incelendiğini söyledi. Yefremova, "Beklenmedik bir duruma düşen bir turistin kendi başına bir şeyleri kanıtlaması imkansız ve genelde sınır dışı edilebiliyor. Ayrıca bu tür kişiler tampon bölgede bulundukları için dışarıdan kişilerin girmesine de izin verilmiyor. Dolayısıyla bu kişiler konsolosluğumuzu arayabilir ve oradan destek alabilir" diye konuştu.

Bir Rus turistin sınır dışı edilmesine karar verilmesi durumunda tur operatörünün herhangi bir sorumluluk almadığını belirten Yefremova, geri dönmelerine hızlı bir şekilde karar verilmesi durumunda bu tür kişilerin geldikleri uçakla ücretsiz olarak ülkelerine geri gönderildiğini de sözlerine ekledi.

 

Kaynak : sputniknews