/  Gezi

Gezi

Tarihi ve turistik özellikleriyle Ahlat

Bitlis'e bağlı bir ilçe olan Ahlat, tarihi açıdanda mutlaka görülmesi gereken turistik yerlerden biridir.

Tarihi ve turistik özellikleriyle Ahlat

Ahlat, Van Gölü'nün kuzeybatısında 22.000 nüfuslu Bitlis iline bağlı bir ilçedir.Şehrin en eski sakinleri olan Urartular buraya "Halads" derken, Türkler ve İranlılar "Ahlat", Kürtler "Xelat", Ermeniler "Şaleat", Süryaniler "Kelath" ve Araplar "Hil’at" demişlerdir.

Kuzeyinde Muş iline bağlı Bulanık ve Malazgirt ilçeleri, batısında Muş ili, güneyinde Van Gölü, güneybatısında Tatvan ve Bitlis, doğusunda ise yine Van Gölü ve Adilcevaz ilçesiyle sınırlı olan Ahlat islam dünyasında "Kubbet-ül islam" olarak da bilinir.

Ahlat isminin kökeni

Şehrin isminin kökeni hakkında çeşitli rivayet ve söylentiler vardır. Ancak bunlar içinde halk arasında en yaygın olanı şehir isminin bir urartu kralı olan Lat 'ın yaptığı bir savaş sonucunda ağır bir yara alması sonucu kızı Derminia'nın babası adına yaktığı ahh! Lat ağıtından geldiğidir.bu ve buna benzer birçok hikâye yöre halkı tarafından söylene gelmiştir.

Kültürel yapısıyla Ahlat

Ahlat, tarihi mezarlıklarıyla ön plana çıkan bir ilçedir. Selçuklu döneminden kalan mezar taşları Türk tarihi açısından önemli bir değere sahiptir. Ayrıca Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu olan Osman Gazinin babası Ertuğrul Gazi Ahlat'da doğmuştur. İlçede daha pek çok tarihi mezar kalıntıları vardır..

Bunların yanı sıra yine Selçuklular dönemine ait, lahit mezar özelliği taşıyan kümbet mezarlar bulunmaktadır ki bu mezarlar yörede sıkça kullanılan Ahlat'a özgü taşlarla yapılmıştır. İlçede taş işlemeciliğinin ön planda olduğunun bir göstergesi olan bu kümbetlerde, dönemin saygın kişilerinin mezarları bulunmaktadır.

Halkın uğraş alanlarından biri olan bastonculuk geleneği günümüzde de önemli bir kültür-sanat faaliyeti olarak yer almaktadır. Özel teknikler kullanılarak yapılan bu bastonların her biri, büyük emekler ve özveriler neticesinde oluşturulmaktadır. Ağaca ilginç ve bir o kadar da yaratıcı figürler aktararak bu konudaki ustalıklarını gösteren ilçe halkı, bu yeteneğini önemli bir kültür turizmi aracı olarak kullanmakta ve başarılı olmaktadır.

Ahlat Gezilecek Yerler

Ahlat Müzesi

Ahlat Müzesi, Bitlis'in en çok ziyaret gören gezi noktalarından biridir. Müze, 1971 yılında hizmete açılmıştır. 

Ahlat Müzesi

İlk dönemlerde açık hava müzesi olarak düzenlenmiş sonrasında bulunduğu noktaya bir müze binası yapılmıştır. Ahlat Müzesi zengin bir koleksiyona sahiptir. 

Müzenin koleksiyonları arasında M.Ö. 2000 yılına ait olan kaplar, 1965-1991 yılları arasında Ulu Cami'de, Çifte Hamam'da yapılan kazılarda gün yüzüne çıkarılmış eserler sergilenmektedir. Aynı zamanda Selçuklu dönemine ait olan keramikler de müzede sergilenen parçalar arasındadır.

Ahlat Mezarlığı

Bir Selçuklu mezarlığı olan Ahlat Mezarlığı, dünyanın en büyük tarihi Müslüman mezarlığı özelliğini taşımakta olup, Bitlis'in Ahlat ilçesi sınırlarındadır.

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

11. Ve 12. yüzyıldan beri özelliğini yitirmemiş olan bu büyük mezarlık, 10 bin metrekarelik bir alanı kaplamıştır. En ünlü sanatkarların eserleri bulunmakla birlikte, tespit edilen 8 bin tane mezar taşı bulunmaktadır. 

Sonu olmayan bir çayırda kızıl kahverenginin tonlarını taşıyan dikilitaşlar fotoğraf karelerine estetik bir hava katmaktadır. Burada her açıdan çekeceğiniz fotoğraflar bu bölgenin atmosferini yansıtacak. Dünyanın en büyük Müslüman mezarlığında vakit geçirmek ve mistik kokusu eşliğinde her mezar taşına dokunmak, sizin için harika bir inceleme gezisi olacaktır.

Çifte Kümbet - Ahlat

Bitlis-Ahlat'ın en merak edilen noktalarının ilk sıralarında yer alan Çifte Kümbet, 13. yüzyılda inşa edilmiştir. Kümbetlerden en büyük olanı Bugatay Aka ile Şirin Hatun için yapılmış olup, diğer kümbet ise Hüseyin Timur ile Esen Tekin Hatun'a aittir. 

Ahlat Çifte Kümbet

Hüseyin Timur ve Esen Tekin Kümbeti'nin yapımı 1280'li yıllarla tarihlendirilmekte… Kümbet mazgal pencerelerle aydınlatılmakta ve içten kubbe, dıştan konik külahla örtülüdür. Bugatay Aka ve Şirin Hatun Kümbeti de tıpkı diğer kümbet gibi 1280'li yıllarla tarihlendirilir. 

Bu iki kümbet Ahlat ilçesinin sınırları içerisinde yer alan Çifte Kümbetler, sağlam mimarileriyle göz doldurmaya devam ediyor.

Usta Şagirt Kümbeti - Ahlat

Van gölüne oldukça yakın bir yerde bulunan kümbet, Ahlat kümbetlerinin en büyüğü olduğu için "Ulu" denmektedir, kitabesi olmadığı için yapılış tarihi belli değildir. Diğer Selçuklu kümbetleri gibi iki katlı olan kümbetin altı mezar üstü ise mescit olarak inşa edilmiştir.

Abdurrahman Gazi Türbesi - Ahlat

Abdurrahman Gazi Türbesi

Hz Osman zamanında 641 yılında bölgeyi fethetmekle görevlendirilen El-Cezire Komutanı İyaz Bin Gan'in komutasında olan Abdurrahman Gazi bu noktada şehit düşmüştü. Ziyaret potansiyeli çok yüksek olan bir türbedir.

 

Emir Ali Kümbeti - Ahlat

Kitabesi Rus harbinde kırılmış olduğu için yapılış tarihi tam olarak bilinememekle birlikte mimari özelliklerinden yola çıkılarak 14. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir.

Emir Ali Kümbeti

Ahlat, İki Kubbe mahallesinde bulunan ve yapılan araştırmalar sonucunda inşası 1306 yılına kadar dayanan kümbet, Emir Ali adına yapılmıştır. Kare planlı bir ana mekana sahip Emir Ali Kümbeti, tek katlıdır. Kümbetin avlusuna doğuda bulunan kapısından girilir. Türbe kısmı ise; sivri bir kemerle avluya açılır. 

Ahlat kümbetleri arasında değişik planı ile dikkati çeken Emir Ali Kümbeti daha çok eyvanlı kümbetleri arasında yer alıyor.

Kümbet; içten kubbe dıştan ise piramidal külahla örtülerek yapılmıştır. Kubbeye geçiş ise pandantiflerle sağlanmıştır.Bu yapının diğer kümbetlerde olduğu gibi mumyalık kısmı bulunmamaktadır.

Emir Bayındır Camisi

Bitlis'in en dikkat çeken kümbetlerinden birini hemen yakınında bulundurur Emir Bayındır Camisi. Kuzeyindeki kümbet de camiyle aynı ismi taşımaktadır. 

Emir Bayındır Camii

Cami, günümüze kadar gelen kitabesine göre 1477 yılında Bayındır İbn Rüstem tarafından yaptırılmıştır. Yakınındaki Emir Bayındır Kümbeti (Ahlat) çok fazla ziyaret edilmesinden dolayı caminin de ziyaretçi sayısı artmıştır. 

Cami, dikdörtgen planlı olarak inşa edilip, iki bölümden oluşmuştur. Muazzam mimarisiyle göz dolduran Emir Bayındır Camisi, Bitlis'te bulunduğunuz günlere dahil edebileceğiniz bir nokta.