/  Gezi

Gezi

La Sagrada Familia, Bitmeyen Kilise nerededir

Bitmeyen Kilise olarak da bilinen La Sagrada Familia diğer adıyla Kutsal Aile bazilikası, Barcelona'nın en ünlü tarihi yerlerinden biridir.

La Sagrada Familia, Bitmeyen Kilise nerededir

İspanya'nın Barcelona şehrinde bulunan ve modern mimarinin öncüleri arasında yer bulan La Sagrada Familia, Antoni Gaudi'nin 1883 yılında devraldığı fakat 1926 yılında bir tramvayın altında kalıp ölmesiyle yarım kalan bir bazilikadır. 

Yapımı halen devam etmektedir. Halk arasında bitmeyen kilise olarak da bilinir. 1882 yılında halkın yardımlarıyla yapımına başlanan mimarinin bitmemesinin nedeni hala sembolik olarak halkın yardımlarıyla yapımına devam edilmesi ve Gaudi'nin karmaşık mimari tarzının çözülmesinin güçlüğüdür. Ayrıca binanın çizimlerinin ve ilk yapım yöntemlerinin de 19.yüzyıldan kalması nedeniyle günümüz teknolojisine uyarlanması da bir başka zorluktur.

2026-2028 yillari arasinda bitmesi tahmin edilen kilise yardımseverlerin katkilariyla yapılmaktadır.

Gaudi, bazilikadaki büyük kulelerden bir tanesinin bitimini görebilmiştir. Kuleleri tasarladıktan sonra bu kulelerin Barselona'ya gelecek olan gezginler için mükemmel bir karşılama olacağına inandığını belirtmiş ve kulelerin tepesindeki süslemelerin cennet ile yeryüzü arasında bir bağlantı sağlarmış gibi göründüğünü de ifade etmiştir.

Bazilikanın iç yapısını ayakta tutan kolonlar dallanıp budaklanan ağaçlar şeklinde tasarlanmıştır. Yapının içine girildiğinde ormanda dolaşma hissi uyanır.

Gaudi şehirde yaptığı bütün yapılardan elde edilen geliri bu yapıya yatırmıştır.