/  Gezi

Gezi

Venedik neredir, Venedik'te gezilecek yerler

Venedik neredir, Venedik'te gezilecek yerler

Venedik, İtalya'nın kuzeydoğusunda birbirinden kanallarla ayrılmış ve köprülerle bağlanan 118 adanın üzerine kurulu bir şehirdir. Venedik, kıyı şeridi boyunca uzanan Venetian Lagoon bataklığında, Po ve Piave nehirlerinin deltaları arasına kuruludur. Doğal güzelliği, mimarisi ve sanat eserleri ile ün yapan bu şehir bütünüyle, deniz kulağı da dahil, Dünya Mirasları listesindedir.

Venedik, Veneto bölgesinin başkentidir. 2009 yılında Venedik komününde 270,098 kişi yaşıyordu (bu nüfusun 60,000'i tarihi Venedik şehrinde, 176,000'i Mestre ve Marghera şehirlerinde, 31,000' ise deniz kulağı üzerindeki diğer adalardadır). Padua ve Treviso şehirleriyle birlikte oluşan Padua-Treviso-Venedik Metropolitan Bölgesi (PATREVE)'nin toplam nüfusu 1,600,000'dir. PATREVE herhangi bir özerkliği bulunmayan, sadece istatistiksel bir bölgedir.

Venedik ismi, milattan önce 10. yüzyılda burada yaşayan Veneti insanlarınan gelmektedir. Ayrıca şehir eskiden Venedik Cumhuriyeti'nin başkentiydi. Venedik "La Dominante", "Serenissima", "Adriyatiğin Kraliçesi", "Sular Şehri", "Maskelerin Şehri", "Köprülerin Şehri", "The Floating City", ve "Kanallar Şehri" olarak bilinir. Luigi Barzini The New York Times Gazetesi'nde Venedik'i "kuşkusuz bir insan tarafından yapılan en güzel şehir" ayrıca Times Online Gazetesi de "Avrupa'nın en romantik şehri" olarak tanımlamışlardır.

Venedik Cumhuriyeti Ortaçağlar ve Rönesans dönemi boyunca denizlerdeki en önemli kuvvet olduğu kadar 13. yüzyıldan 17. yüzyılın sonlarına kadar sanatın ve ticaretin merkeziydi. Tarihi boyunca, özellikle Rönesans Döneminde, birçok sanatsal hareket olmuştur. Venedik tarihi boyunca senfonik müzik ve operanın gelişiminde önemli rol oynayan, aynı zamanda Antonio Vivaldi'nin doğduğu şehirdir.

Venedik'te gezilecek yerler

Venedik muhteşem bir şehir olsa da konaklama konusunda cep yakan oldukça pahalı bir kent. Bu nedenle Venedik’e turlara katılarak ya da bireysel olarak giden gezginlerin birçoğu şehir gezisi için çoğunlukla 2-3 günlük bir zaman ayırıyor. Bu süre Venedik’te yer alan tüm gezi noktalarını gezip görmek için yetersiz olsa da, güzel bir planlama ile şehrin en önemli yerlerini gezip görmeniz mümkündür. 

Tarihi yapısı ve mimarisiyle harika bir kent olan Venedikte gezilecek yerler; Türk Hanı (Fondaco dei Turchi), Alman Hanı (Fondaco dei Tedeschi), Düka Sarayı (Palazzo Ducale), Palazzo Dandolo saraylar arasında yer alırken Grand Kanal (Canal Grande), San Marco Meydanı, Aziz Mark’ın Çan Kulesi, San Marco Bazilikası,Rialto Köprüsü, Burano Adası, Ahlar Köprüsü, Accademia Galerisi, Santa Maria Della Salute Bazilikası, Ca’ d’ORo (Altın Evi), Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası, Riva degli Schiavoni ve San Zaccaria gibi gezilecek çok sayıda mekan vardır. 

Bir sonraki makalemizde Venedik’te nerede, hangi otelde kalmalı ve Venedik'te gezilecek yerler hakkında daha detaylı bilgiler vereceğiz.