/  Gezi

Gezi

Viyana nerededir

Avusturya’nın en kalabalık şehri ve başkenti olan Viyana, aynı zamanda en küçük yüz ölçümüne sahip şehirdir.

Viyana nerededir

Viyana, Avusturya'nın başkenti ve en büyük şehri, aynı zamanda ülkenin dokuz eyaletinden yüzölçümü bakımından en küçüğüdir. Yaklaşık 1.705.000 kişilik nüfusuyla ülkenin en kalabalık kenti olan Viyana, çevre ilçeleriyle birlikte yaklaşık iki milyon insan yaşar, ki bu da Avusturya nüfusunun yaklaşık dörtte biridir. Ayrıca, Avusturya’da, hiçbir ülkeyle sınırı olmayan tek yerdir.

Nüfus bakımından Viyana Avrupa Birliği'nin en büyük onuncu kentidir. Birleşmiş Milletler bürosuyla Viyana Birleşmiş Milletlerin dört resmi merkez temsilciliğinden birine sahiptir. Kentte bulunan diğer önemli uluslararası kuruluşlar OPEC, AGİT ve Uluslararası Atom Enerjisi Örgütü'dür (IAEA).

Yüzyıllar boyu Habsburg hanedanının yerleşim yeri olan kent, bu süre boyunca Avrupa'nın kültürel ve politik merkezlerinden biri haline gelmiştir. Kent Londra, New York ve Paris'ten sonra iki milyon nüfusuyla dünyanın en büyük dördüncü kentiyken, I. Dünya Savaşı sonrasında nüfusunun dörtte birini kaybetmiştir.Viyana coğrafi konumu ve çoğu imparatorluğuna yıllarca başkentlik yapmış olmasından dolayı gerek mimari gerekse kültürel açıdan Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir. Hala daha Habsburg hanedanının izlerini taşıyan eski kent merkezi ve Schönbrunn Sarayı Avusturya devletinin başvurusu üzerine Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından dünya kültür mirası olarak kabul edilmiştir. Viyana'nın sembolü olan Stefan Kilisesi şehrin merkezinde bulunur.

Viyana’nın en güzel turistik yerleri

Muazzam yapıların yükseldiği bu kente hayran kalmamak elde değil. Kentin her köşesi insanları kendine hayran bırakıyor. Sanki Efes kentinin heybeti Viyana’ya taşınmış. Viyana tarihsel zenginliği ve ihtişamlı görüntüsü ile gelen turistleri kendisine çeken cazibe merkezlerdendir. Viyana, yapıları ile göz kamaştıran, gezildiği ve görüldüğü zaman insana huzur veren doğası ile turistleri kendine bağlama özelliği ile dikkat çekmektedir. Viyana’da Osmanlı İmparatorluğu’na ait birçok eser değişik müzelerde sergilenmektedir. Gezilip görülecek mekânlar;

Schönbrunn Sarayı

Viyana’nın en görkemli ve en ihtişamlı köşklerinden biridir. 1400’den fazla oda ve sayısız birçok bahçeye sahiptir. Bu açıdan turistleri kendine bağlama noktasında çok önemli bir yere sahiptir. Sarayın içerisindeki harika motifler ve sanat eserleri görsellik açısından oldukça zengindir.

Hofburg

Bu saray 1250’lerde inşa edilmiş ve bugüne kadar sapasağlam gelmiştir. Tarihte Kralın kışlık sarayı olarak bilinir. Ve içerisinde yaklaşık olarak 4,5 Milyon tane eser bulunmaktadır. İmparatorluğun sarayı ve Cumhurbaşkanlığı Köşkü olarak da bilinir, ama Habsburg hanedanlığın sarayı olarak eskiden kullanılmakta idi. Şu an ise tamamen müze halindedir. Müze olmasının yanında birçok yabancı turist akınına uğramaktadır. Sarayın içerisinde Efes Müzesi mevcuttur. Efes Müzesi’nin içerisinde bulunan bazı eserler, Selçuklu döneminden getirilen eserlerdir. Efes antik kentinin kazılarını Viyana Üniversitesi Gerçekleştirmektedir.

Uğrak mekânlar arasında;

Hotel Sacher : “Sacher Torte” adlı tatlısı ile meşhur ve sanatçıların uğrak mekânlarından biridir.
Käseparadies : Türk mamulleri ve lezzetli peynirleri ile ünlü kahvesi meşhurdur.

Alt Wien : Yiyeceklerin çok lezzetli oluşu birçok turistin uğrak mekânı haline gelmekte ve bu yüzden boş masa bulmak olanaksız bir durumdur.

Berg : Dostane bir atmosfere sahip olan Cafe oldukça lezzetli yiyecekleri ile de meşhurdur.

Demel : Viyana’nın elit kesiminin uğrak mekânı ve en prestijli cafelerindendir.

Drechsler : Pazar günleri kapalı olan cafe, sabah kahvaltılarının en cazibe merkezlerinden biridir.

Figlmüller : Şnitzelleri ile ünlü olan restorandır.

Venedik'e nasıl gidilir

Schwechat Havaalanı kent merkezine 20 km uzaklıktadır. Her 30 dakikada bir kalkan “PostBus” otobüs seferleri vardır. Şehir merkezine tren ve metro ile ulaşım da mümkündür. Şehir ulaşımında raylı sistemler oldukça gelişmiştir. Viyana’da “U” simgesinde bulunan 5 metro hattı mevcuttur. Bu konuda da ulaşımda herhangi bir aksama veya sorun yaşanmamaktadır. Belediye ve özel otobüsler de oldukça sık görülür. Ve 100’e yakın otobüs hattı kentte mevcuttur. Kentin kalabalık nüfusuna ulaşımı sağlamak için böyle bir sisteme başvurulmuştur. Tek binişlik biletler ile metrolar da ulaşım sağlanmaktadır. Hafta sonları metro hatları 24 saat hizmet vermektedir.

Venedik'te kalacak yerler

Çevre ülkelerine göre fazlasıyla pahalı olan Viyana, ayrıca kalitesi bakımından da çok zengindir. Ama Türkiye’ye göre oldukça uygun bir kenttir. Tabi pahalılık göreceli bir kavramın olmasının yanında bir işin gerçek tarafı da mevcuttur. Bu gerçekler kalkıp gidip pahalı ve lüks mekânlarda harcama yapılırsa o zaman pahalı olur.

Wombast ve The Bast gibi otellerde kalınabilir. Oldukça uygundur. Geceliği 35 TL civarındadır.