/  Gündem

Gündem

HDP, HDK ve DTK'den ortak açıklama: Çözüm ertelenmeyecek kadar acil

HDP, HDK ve DTK ortak açıklama yaptı. AKP'nin ülkeyi adaletsizlik sarmalı içine hapsettiği vurgulanan açıklamada, 'İktidar ve muhalefeti, çatışma ve savaş

HDP, HDK ve DTK'den ortak açıklama: Çözüm ertelenmeyecek kadar acil

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır’da toplanan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı ardından Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ile olağanüstü toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonrası, HDP, HDK ve DTK'nin Diyarbakır’da yaptığı ortak açıklamada, AKP iktidarının, ülkeyi özellikle son dört yılda otoriterleşme ve adaletsizlik sarmalı içine hapsettiği ifade edildi.

Çözüm önerisi için muhalefete çağrı yapılan açıklamada, “Önümüzde iki yol bulunmaktadır. Bunlardan birincisi; on yıllar boyu sürecek bir kaos ortamı, ikincisi ise; demokratik ve onurlu bir barış ile daha güçlü bir toplum seçeneğidir” ifadeleri de yer aldı.

“Türkiye’de derinleşen ekonomik, siyasal ve sosyal krizlerin çözümünün ertelenemeyecek kadar acil olduğunu bir kez daha tespit etmiş bulunuyoruz” diyen HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin yaptığı ortak açıklamada, “Başta Türkiye olmak üzere tüm Ortadoğu’da oldukça kritik bir eşikten geçmektedir. Son dört yıldır yaşadığımız baskı, otoriterleşme ve adaletsizlik sarmalı ülkeyi geri dönülemez bir noktaya götürmektedir. Önümüzde iki yol bulunmaktadır. Bunlardan birincisi; on yıllar boyu sürecek bir kaos ortamı, ikincisi ise; demokratik ve onurlu bir barış ile daha güçlü bir toplum seçeneğidir” açıklaması yapıldı.
AKP sorunların kaynağıdır

“Toplumsal barış ve adalet temelinde bir siyaseti Türkiye halklarının hizmetine sunmak tüm siyasi aktörlerin öncelikli görevidir” denen açıklamada, “Demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü konularında başta CHP olmak üzere parlamentoda yer alan ve parlamento dışında olan tüm siyasi partileri toplumsal barış için sorumluluk almaya, savaş politikalarına karşı çıkmaya çağırıyoruz” dendi.

Operasyonlar çözüm değil

Sınır dışı operasyonların da eleştirildiği açıklamada, “Kuzey ve Doğu Suriye’ye veya Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi topraklarına yıllardır yapılan çeşitli askeri müdahalelerle ve sınır dışı operasyonlarla kazanılmış bir şey yoktur. Ama kayıplar tarifsizdir” ifadeleri yer aldı.

Kaynak : birgun.net (Demokratik ve onurlu barış)