/  Kültür & Sanat

Kültür & Sanat

Nazım Hikmet 117 yaşında

Hikmet'in doğum günü şiirleriyle kutlanıyor

Nazım Hikmet 117 yaşında

Bugün "Türk şiirini dünyaya tanıtan şair" Nazım Hikmet Ran'ın 117. doğum günü. 3 Haziran 1963'de 61 yaşında sürgündeyken hayatını kaybeden Hikmet'in doğum günü şiirleriyle kutlanıyor.

Şiirleri elliden fazla dile çevrilen ve eserleri birçok ödül alan Hikmet, Türkiye’de serbest nazımın ilk uygulayıcısı ve çağdaş Türk şiirinin en önemli isimlerinden biri. Nazım Hikmet hayatının büyük bir bölümünü hapishanelerde ve sürgünlerde geçirdi. Hikmet hayatını Moskova'da sürgünde kaybetti ve mezarı orada bulunuyor.

Nazım Hikmet Ran Kimdir?

15 Ocak 1902 yılında Selanik'te dünyaya gelen Nazım Hikmet, ilk şiiri Feryad-ı Vatan'ı 1913 yılında kaleme almıştır. Mekteb-i Sultani'de öğrenim görmeye başlayan Nazım Hikmet, bir aile toplantısında yazdığı kahramanlık şiirini okuması ile Bahriye Nazırı Cemal Paşa tarafından keşfedildi. Bahriye Mehtebi'ne giderek öğrenimini başarı ile tamamladı. Mezuniyetinin ardından Hamidiye gemisinde stajyer subay olarak göreve başladı. Bir süre sonra bazı nedenlerden dolayı ordudan ayrıldı.

Bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra Moskova'da Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi'nde Siyasi Bilimler ve İktisat bölümü okudu. İlk şiir kitabı 28 Kanunisani'i Moskova'da yayınladı. Ardından Türkiye'ye dönerek Aydınlık Dergisinde çalışmaya başladı. Dergide yazdıkları şiir ve yazılardan ötürü hakkında 15 yıl hapis istendi. O sırada Sovyet Rusya'ya gitti. 1928 Af Kanunu ile cezası kaldırıldı. Tekrak Türkiye'ye dönerek Resimli Ay dergisinde yazılar yazmaya başladı. 1938 yılında burada da yazdıklarından dolayı 12 yıl hapis cezası aldı.

1951 yılında Bakanlar Kurulu tarafından Türk Vatandaşlığından çıkarılan Nazım Hikmet, büyük dedesinin memleketi olan Polonya vatandaşlığına geçti ve Borzecki soyadını aldı.

3 Haziran 1963 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.


Kaynak : t24