/  Sağlık & Diyet

Sağlık & Diyet

Küresel ısınma erkeklerde kısırlığa sebep olabilir

İklim değişikliği, sperm oluşturabilmek için düşük ısıya ihtiyaç duyan erkeklerin üreme kapasitesini etkiliyor.

Küresel ısınma erkeklerde kısırlığa sebep olabilir

Yeni bir araştırmaya göre erkeklerde üreme kapasitesi sıcaklık yükseldikçe azalıyor. Çalışmada, ısı dalgalarından kaynaklanan stresin "sperm sayısını ve yaşayabilirliğini" azalttığını gösteren bulgulara ulaşıldı.

Deneylerde insanlar yerine, yaygın bir tür olan kırmızı un böcekleri kullanıldı. Böcekler kontrollü bir hava ortamında tutuldu ve ardından beş gün boyunca sıcak hava dalgasına maruz bırakıldılar.

DİŞİLER ISIDAN ETKİLENMEDİ

Nature Communications adlı dergide yayımlanan deneyde, tipik bir yüksek sıcaklığın 9 ila 13 derece üstünde ısı dalgası altında tutulan erkek böceklerin üreme kapasitesinin zarar gördüğü belirlendi. Dişilerde ise üremede herhangi bir değişim olmadığı gözlemlendi.

Experimental heatwaves compromise sperm function and cause transgenerational damage in a model insect – new article from @gage_matt @KrisSales1992 @vasudeva_ram @joannelgodwin @EnvEast at @NatureComms https://t.co/XrwAis13vx

— NatureCommunications (@NatureComms) November 15, 2018

​Rochester Tıp Merkezi Üniversitesi'ne göre, erkeklerin yaşayabilir sperm oluşturması için testislerin dışındaki sıcaklığın iç ısıdan daha düşük olması gerekiyor.

Deneyde erkek böcekler yüksek sıcaklıkta sperm üretebilseler de bu spermlerin ortalama hayatta kalma sürelerinin daha kısa oldu.

Kaynak : sputniknews