/  Spor

Spor

İsinbayeva, WADA’nın talebiyle RUSADA’daki görevinden ayrılabilir

Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA), Rus Dopingle Mücadele Ajansı’nın (RUSADA) faaliyetlerine devam etmesine izin verilmesi için, iki kez sırıkla atlama Olimpiyat şampiyonu olan Yelena İsinbayeva’nın RUSADA başkanlığı görevinden ayrılmasını şart koydu.

İsinbayeva, WADA’nın talebiyle RUSADA’daki görevinden ayrılabilir

WADA'dan yapılan açıklamaya göre, RUSADA'nın faaliyetlerine devam etmesine izin verilmesi için İsinbayeva'nın kurumun başkanlığı görevinden ayrılması gerekecek.

Rus atletlerin yarışmalara geri dönebilmesi için, Rusya'nın bu şartı kasım ayına kadar yerine getirmesi bekleniyor. Nitekim İsinbayeva, Rusya'nın WADA kurallarına uygunluğu önündeki tek engel olarak görülüyor.

Konuyla ilgili gazetecilere konuşan WADA Genel Müdür Yardımcısı Rob Koehler "RUSADA'nın başkanı bağımsız biri olmalı ve Yelena İsinbayeva Rusya Olimpiyat Komitesi tarafından seçilmediği için bağımsız değil. Bu nedenle gerekli niteliği taşımıyor" dedi.

'31 MAYIS'TA GİDECEK'

RUSADA'nın buna rağmen WADA gerekliliklerini taşımadığını ve bunun için bir testten geçmesi fırsatı tanınacağını belirten Koehler ayrıca İsinbayeva'nın 31 Mayıs'ta görevinden ayrılmış olacağını öne sürdü.

İsinbayeva RUSADA başkanlığına 9 Mart'ta seçilmişti.

Kaynak : sputniknews