/  Teknoloji

Teknoloji

Bunu okuyanlar bunları da okudu

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği Başkanı Turnacı, iki yıl kullanılmayan telefonlar için kapatılma talebinde bulundu.Donanım

Bunu okuyanlar bunları da okudu

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği Başkanı Turnacı, iki yıl kullanılmayan telefonlar için kapatılma talebinde bulundu.

Donanım Günlüğü'nden Ender Öztürk'ün haberine göre, IMEI konusunda MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı’dan ilginç bir talep geldi. Normalde 7 yıl boyunca sinyal alınamayan telefonların IMEI’si otomatik olarak sistemden kapatılıyordu. MOBİSAD başkanı bu sürenin iki yıla indirimlesi konusunda bugün talepte bulundu.Turnacı; “Artık IMEI numarası kimliğimiz sıfatında oluyor. Bugün IMEI numarası kullanıldığından dolayı ülkemizde ceza alan vatandaşlarımız var, hatta terör örgütüne üye olmaktan ceza alan vatandaşlarımız bulunuyor. Önce ilgili kurumlar ve sektör temsilcileri olarak öz eleştirimizi yapmamız lazım. Bizim bu konuda bazı kuralları işletebiliyor olmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Turnacı; “En son torba yasayla çıkartılan 7 yıl sinyal almayan cihazların kapatılması, IMEI havuzundan çıkartılması uygulaması, klonlanan cihaz sayısını azaltacaktır. Ama bunun yeterli olmadığını, 7 yılın 2 yıla düşürülmesinin yaşanan mağduriyetleri azaltacağını düşünüyoruz.” ifadeleri ile sözlerini noktaladı.

İki yıl boyunca kullanılmayan telefonların kapatılması durumunda ise olası mağduriyetlerin önüne geçilmesi için bu kapsamın genişletilmesi gerekecek. Örneğin; yedekte tutulan orta veya üst segment telefonlar 2 yıl kullanılmazsa direkt kapatılacak. Bu durum ile karşılaşan kullanıcılar için itiraz sürecinin resmileşmesi gerekiyor.

Kaynak : birgun.net (PEKİ İPHONE 11 NEDEN BU KADAR ÇOK İLGİ ÇEKTİ?) (ERSOY YAŞAR)