Elif TAN
Elif TAN

eliftan@sonceyrek.com

Anneme İtiraf

Hayatımın en özeli, vazgeçemediğim, burnumun direğini sızlatan kadına. Yalan yok çok uğraştırdım, yaramazdım, laf söz dinlemezdim. Özgür ruhluydum, hala da öleyim (ama böle mutluyum) ama senin yanından ayrılmazdım ya beni çağırdıkların da beni sakın yollama diye paçalarına yapışırdım ya. Sen benim en güzelimsin. Kokunu sevdiğim, sarılmalara doyamadığımsın.

Az mı terliğini yemedim ama hak ettim. Terlikte ihtisas yaptın sayemde. Ablam uslu ben yaramaz, haylaz. O kedi buraya gelecek diyenlerden oldum ama öle güzel bir çocukluk geçirdim ki dibine kadar eğlendim, öle güzel tatiller yaptık ki seninle birlikte boğulma tehlikesi yaşasak da hiç unutmam 5-6 yaşlarımda dalgaların altında kaldığımız da seni düşünmüştüm kim bilir sen nasıl korkmuştun. Sonrasın da sudan çıkıp yüzünü görünce dünyalar benim olmuştu.

Kum da oynarken ellerim kirlendi el bezimi getirin demem de ayrı bir işkenceymiş sana kıyamam. Çocukken nasıl layd gibi görmüşsem kendimi sende hiç bozuntuya vermemişsin canımın içi çok sağ ol. Yemek yedirirken çektiğin işkenceler ben yemezsem senin de benle aç durman. Dilimin ucuyla yemeklerin tadına bakıp gurmelik yapmam beğenmedim deyip ağzımı düğüm yapmam neymişim dedirtiyor. Bu kadar sabırlı olur muydum anne olsam diye düşünmüyor değilim valla cansın ablam gibi melek bir çocuktan sonra benim gibi tazmanya canavarı ile karşı karşıya kalman nasıl bir sınav olmuştur senin için.

Gene olsa seçme şansın beni seçer miydin bilmem ama ben gözü kapalı gene sen derdim ille de sen.

Anneliği hiç tatmayanlar ya da annelerini kaybedenler için çok zor bir gün. Her gün zor belki ama bu gün en zoru çünkü her yerde reklamlar, anneler günü teması ve bir yandan da boşluk ve burukluk. Canım yengem(yenge dediğime bakmayın ablam) seni çok seviyorum. Anneciğin seni bize emanet etti ve cennetten seni izliyor.

Nil Karaibrahimgil’in anneler günü için yazdığı şarkı en başta sana ve bütün annelere armağan ediyorum. Sizler bizim en değerlimizsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=Du3RcTVM7Rc

SENİ ÇOK SEVEN KÜÇÜĞÜN